56 yıllık tecrübe! Boytorun Sizler İle

Zemin Tamiratı Yaparken Dikkat etmeniz Gerekenler

1-Kuru, temiz ve sağlam alt yüzey

 

Olmazsa olmaz bir kuraldır. Asla alt yüzeyde kuru, temiz ve sağlam oram oluşturmadan tamirat yapmayın.

Çukur ve çatlakların kenarları ve bazen altları zayıftır. Hilti veya benzeri bir kesici ile bu zayıf noktaları 

keserek alın. Islak zeminde birkaç gün beklemeniz gerekebilir. Gerekiyorsa yüzeyi şalom aile yakın. 

Çünkü üst yüzeydeki zemin kurusa bile içi hala nemli olabilir. Yüzey altından su kaçağı varsa bu kaçağı 

tamir ettirin. Çukur kirli ise kimyasal temizlik malzemeleri ile, su ve sabunla, vb. ürünlerle yüzeyi iyice 

temizleyin. Kuruttuktan sonra uygulama yapın. Bu madde üzerinde ne kadar özenle çalışırsanız,

 kullandığınız malzeme gereğinden çok daha fazla dayanacaktır.   

 

 

2-Teknik dataya önem verin

 

Tüm uygulama boyunca teknik datada verilen bilgileri dikkate alın. Ürün içine malzeme teknik datasında bahsedilenler harici ek bir malzeme karıştırmayın. Böyle bir uygulama ürünün kalitesi, niteliği ve ömrü üzerinde olumsuz etki yaratabilir. Teknik datada ürün öncesi astar isteniyorsa kullanın. Teknik datasında bahsedilen şekilde alt yüzeyi hazırlayın. Ürünü verilen minimum ve maksimum kalınlıklar arasında mutlaka uygulayın.

 

 

3-Kuruma süresi, tam mukavemet ile kuruma süresi

 

İkisi aynı şey değil. Tamir ettiğiniz alanı normal trafiğinize ancak tam mukavemetli kuruma süresi geçtikten sonra açın. Kuruma süresi geçtikten sonra üzerine çıkabilirsiniz. Ancak yüklü bir trafikte çıkarsanız kullandığınız ürün prizlenme süresini iyi şartlarda tamamlayamadığı için kalitesi düşer ve ömrü kısalır.

4-Her sorunu aynı ürün ile tamir etmeyin

 

Çok gördüğümüz hatalardan bir tanesi çukur tamiratında kullanan malzemenin derz içinde kullanılması.  Amaç taşıyıcıların rahat çalışabilmesi. Ancak tamir malzemelerinin de bir esnekliği vardır ve zemininizdeki derzinizin esnekliği ile uyumlu olmayabilir. Bu durumda malzeme ya ortadan çatlar ya da kenarlardan kopma olur. Bizim tavsiyemiz derzlerin derz dolgusu ile doldurulması ve derz kenarlarının tamir edilmesidir. Ancak mutlaka derzi kapatma konusunda ısrarcıysanız esnek bir malzeme bulup en az 1- 2 ay denemenizdir. Derz kenarını komple tamirat yapıp derzin olduğu boşluğu keserek, ya da derz kalınlığında bir levha bulup maskeleme bandı ile bantlayıp derzin içine yerleştirip derzin kenarlarını standart bir çukur gibi tamir edin. Tamir ürünü tamamen kuruduktan sonra levhayı çıkarın. Genelde maskeleme bantlarına tamir malzemeleri yapışmıyor.  

 

5- Çukur ve çatlak yanlarını kesmek

 

Çoğunlukla tamirat malzemeleri tamamen kurudukları zaman bir daralma yaparlar. Sebebi kimyasal reaksiyonun tamamlanmasıdır. Eğer tamir ettiğiniz çukur ve çatlakların uygulama öncesi kenarlarını kesmezseniz ve uygulamayı bizim sağlam yan ve alt yüzeyi yakalamadan yaparsanız, kullandığınız ürünün daralması kenarlarda tekrar kopma ve kırılmalara sebep olur. Aynı yerde kısa zaman içinde tekrar tamirat yapmak zorunda kalırsınız. Bu nedenle alt yüzeyi başta zayıf parçaları iyice temizleyerek, hazırlayın. Bu uygulama birçok görüşmelerimizde gördüğümüz çok tipik bir hatadır.

 

6-Derz dolgusu kullanmak için başka bir neden

 

Derz dolgusu ilk önce derzleri doldurmak için kullanılır. İkinci kullanılmasını tavsiye ettiğimiz durum, eğer zemininizde tip ve yaş olarak farklı zemin malzemeleri kullanıyorsanız, tamir malzemelerinin bu farklılıklardan dolayı oluşacak standart dışı esnemelere uyum sağlaması içindir. Tecrübemize dayanarak söyleyebiliriz ki farklı zeminlerinde birleşme noktalarında derz dolgusu kullanmak doğrudur. Aynı şekilde bir çukur tamiratı yaptığınız zaman çukurun bir bölümü bir tip zemin (örneğin eski beton) diğeri de başka bir zemin ise (örneğin yen beton) mutlaka çukur kenarlarında her iki zeminle beraber rahat çalışması yani esneyebilmesi için derz dolgusu kullanın.

 

7-Zemin ortamınızı tanıyın

 

Özellikle fabrikalarda birçok nedenle zemini deforme eden kimyasallar yere dökülebilir. Ürün seçimi yaparken alacağınız ürünün bu kimyasallara dayanımını mutlaka inceleyin. Bununla ilgili üretici veya tedarikçi bir firmadan liste bulamazsanız ürünün bir bitmiş numunesini, bir laboratuvar kabı içerisinde, en az 1 ay, zemini etkileyen kimyasalları kabın içine dökerek test edin. Bu testin sonucu olumlu çıkıyor ve uygulama şartlarını trafiğinize adapte edebiliyorsanız doğru ürün seçmiş olursunuz. Daha ucuz ve daha bilinen bir ürün bile olsa bu şartı sağlamayan bir ürün denediğinizde paranızı çöpe atarsınız. “Her şeye dayanıklı ürün” sadece bir pazarlama yalanıdır. Doğru ürün, size şartlarınıza uygun, istediğiniz kalitede, doğru çözüm verebilen üründür.  

 

8-Neden çatlak, kırık oluşuyor?

 

Müşteri ziyaretlerimizde ilk baktığımız konu budur. Çünkü bazı ortamlarda tamirat bile yapıyor olmak sizin için gereksiz ve yanlış bir yatırım olabilir. Örneğin sürekli 20 senedir yağ ve kimyasal maddeler etkisindeki zemininizin komple yenilenmesi gerekebilir. Zemin altından çok ciddi su kaçağı olabilir. Kuru zemin ortamını sadece 1- 2 saat sağlama şansınız olabilir. Çok ağır mekanik yüklere, taşıyıcılara sahip olabilirsiniz.  Bu tip durumlarda garantili bir çözüm tamirat malzemeleri ile sağlayamayabilirsiniz.  Tamir maliyeti 1 Lira olup her 2 ayda 1 Lira vermeniz gerekirken bir seferde 5 Lira verip zemin sorunundan 10 sene kurtuluyor olabilirsiniz. 

9-Numune yapmaktan korkmayın

 

Gerek uygulayıcı ile çalışıyorsanız gerekse kendiniz tamiratları yapacaksınız ürünü alıp bir anda tüm tamiratları yapmayın. 1 çukuru tamir edin ve belli zaman kullandığınız ürünün performansını izleyin (Tavsiye süremiz minimum 2-4 hafta. Trafiğinize bağlı olarak). Unutmayın ki el numunesi, prezantasyon, ambalaj ve referanslarda her ürün alıcıya mükemmel bir şekilde tanıtılır. Sonuçta satış ve pazarlama departmanlarının işi budur. Ancak yol ve binalar çok farklılık gösterir. Aynı inşaatçı bile yapmış olsa yan yana iki fabrikanın zeminlerinde çok ciddi farklar olabilir. Bu nedenle doğru ürünü seçip seçmediğinizi, en güzel, kendi zemininiz size söyler.  

 

10-Garantilerinizi yazılı olarak, uygulayıcıdan ayrı, üretici veya tedarikçiden ayrı alın,

çok kuvvetli irtibatta olun

 

Uygulayıcının ürün garantisi vermesi veya üreticinin uygulama garantisi vermesi hakkı yoktur. Bu nedenle tamir projenizde mutlaka hem ürün için hem uygulama için ayrı ayrı garanti isteyin. Aksi taktirde herhangi bir sorun olduğu zaman alacağınız cevap “zemininiz suçlu” olur. Uygulamayı kendiniz yapıyorsanız, üreticiden uygulama için teknik destek isteyin. Genelde 1 eğitmeni 1-2 gün size gönderirler (Bizde öyle yapıyoruz). Bu desteği alamıyorsanız mutlaka numune çalışması yapmadan ürünü seçmeyin.

Yapı ve Yollarınızda, Zaman Para Kazandıran Çözümler!

Teklif Al
Translate »
WhatsApp Danışma
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabilirim?