56 yıllık tecrübe! Boytorun Sizler İle

Yol Boyası Uygularken veya Uygulatırken Dikkat Etmeniz Gereken 10 Kural

1- Teknik datayı okuyun

Kendiniz de uygulasanız, uygulamayı başka bir firmada yapıyor olsa ürün teknik datasındaki bilgileri uygulamada da esas olarak alın. Boya içerisine teknik datada bahsedilenler harici asla başka bir ürün veya başka bir tür ürün karıştırmayın (Örneğin selülozik tiner yerine sentetik tiner kullanmayın). Böyle bir uygulama boyanın ömrü, niteliği ve kalitesi üzerinde olumsuz etki yaratır. Karıştırılan ürünlerin oranlarını daha az veya daha fazla kullanmayın. Tasarruf ettiğinizi düşünürken, boyanın çabuk aşınmasına sebep olursunuz.


2-Uygulanacak yüzey mutlaka kuru, temiz ve sağlam olmalı

 

10 maddemiz arasında kesinikle yapmanızı tavsiye ettiğimiz olmazsa olmaz kuralımız budur. Birçok yapı kimyasal ürününün uygulamasında yapılan en büyük hata alt yüzeye gereken önem verilmemesidir. Dişçiye gittiğinizde ağrıyan dişinize dolgu yaptırdığınızda dişçiniz sorunlu bölgeye ilaç koymadan dolgu yaparsa çekeceğiniz ağrıyı düşünün. Tecrübemize dayanarak söyleyebiliriz ki alt yüzeye verilen önem ne kadar fazla olursa üstte kullanacağınız yol boyası gerektiğinden çok daha fazla dayanıyor. Kuru, temiz ve sağlam yüzeyi sağlamadan boya uygulaması yapmayın. Sağlayamıyorsanız önce alt zeminde gerekli çalışma ve yenilemeleri yapı ve daha sonra çizgi uygulaması yapın.

3-Doğru kalınlık

Boyanın teknik datasında verilen kalınlıkta boyayı uygulayın. Daha ince uygularsanız boya çabuk aşınır. Daha kalın uygularsanız boyada çatlamalar oluşur. Her iki şekilde boya erken deforme olur. Boya formülasyonları ideal kalınlığa göre gerçekleştirilir. İstediğiniz kalite ve dayanımda olmasıda ancak bu kalınlıkta olur. Boya üzerine yapılan cam küreciği uygulamasının boya kalınlığı ve kalitesi ile hiç alakası yoktur.

4- Eski boyayı sökün

Eski boya yerinden çıkarsa üstte yapacağınız boyada çıkar. Mekanik yöntemle yani zımparalayarak sökebilirsiniz. Boya sökücüleri kullanabilirsiniz ya da boyayı önce şaloma ile yakabilirsiniz. Çoğu boya 80 derecenin üzerine çıktığı zaman yumuşar ve zemine olan tutuculuğu zayıflar. Daha sonra spatula ile rahatlıkla sökebilirsiniz.

5-Aynı tip boya uygulayın

Kimyasal olarak yol boya tipleri çok fazla değildir. Eğer boya uygulayacağınız alanın şartlarına uygun bir boya daha önce uygulamışsanız boya tipinizi değiştirmeyin. Diğer boyalar daha kaliteli bile olsa o şartlara uymayabilir. Alttaki eski boyanızı herhangi bir sebep ile sökemiyorsanız, ama sağlamlığına inanıyorsanız aynı ürünü, hatta aynı firmanın ürününü kullanın. Başka kimyasalda bir ürün kullandığınız zaman yeni boyanın alttaki boya ile uyuşmama ve elbette yapışmama ihtimali var. 

6-Doğru planlama

Niçin yol çizgisi yapıyorsunuz? Sadece görsellik için mi? Yoksa yaya ve taşıtların şerit içinden en güvenli şekilde geçmesini sağlayarak güvenli trafiği olan bir ortam yaratmak için mi? Eğer yol çizgisi yaptırıyor ve taşıyıcılarınızın boya üzerinde tekerleklerine patinaj yaptırıyorsanız, çizgilerin üzerinde eşya, palet sürtmesine izin istiyorsanız yol çizgisinden bir dayanıklılık bu şartlarınızı düzeltmeden beklemeyin. Bu şartlarınızın değişemediği yerlerde tavsiyemiz boşuna çizgi yaptırmayın.  

7-Kuruma süresi ile tam mukavemet kuruma süresi aynı değildir

Bir boya, çok kısa zamanda kurusa bile şartsız kullanımı için 7 gün beklemeniz gerekebilir. 7 günlük bekleme tam mukavemetli kuruma süresidir. Eğer boyanın tam mukavemetli kullanma süresini bekleyecek kadar alanın trafiğe kapatılma şansı yoksa ya boyadan vazgeçin ya da bu şartı sağlayacak zamanda boya uygulamasını yapın.

8-Hangi yüzeylerde

Her zemin yüzeyinde aynı tarzda uygulama yapmayın.  Çoğu yol boyası sadece asfalt yüzeyler için üretilmiştir. Asfalt pütürlü zemin olduğu için boya yüzeye çok iyi yapışır. Beton yüzeylerde boyanın astarı var ise astar kullanıp daha sonra boya yapın. Astarı yoksa boyayı incelticisi ile daha fazla inceltip ilk katı astar amacı ile sürün. Daha sonra firmanın onaylandığı oranda boyayı uygulayın. Yüzey sertleştiricili beton yüzeyde boyalar genelde 3 ay dayanıyor. Boya altındaki zemini mekanik veya kimyasal olarak (Örneğin Boydur FA) pürüzlendirin. Pürüzlenmiş zemine astar uygulaması yapın ve daha sonra boyayı uygulayın.

Seramik yüzeylerde parlak seramik üzerine boya tutmaz. Mat seramiklerde tutar ama garantili değildir. Tercihen boya uygulaması seramik yüzeylerde yapmayın. Tercihen, eğer seramik dizaynınız uygunsa çizgi efekti verecek şekilde alt seramiklerde şerit biçimde seramikleri söküp farklı renkte bir seramikle çizgi efekti verin. 

9-Güvenliğe önem verin

Alanı çizime planlarken, yaya ve taşıt trafik güvenliğiniz öncelikli olmalıdır. Yol çizgilerinde öyle değilmiş gibi gözükse bile görsellik ikinci plandadır. Şablon çalışmalarında da taşıt sürücüsü gözü ile ve yaya olarak çizimin güvenlik sağlayıp sağlamadığını kontrol edin. ( Yollarda gördüğünüz sayı ve rakamlar sürücülerin görebilmesi için uzundur. Yaya iken tufaf gözükebilir. Bu konuda ülkemizde de dünya normlarına uyumlu kara yolları standart çizim şablonları vardır. Projelerinizde ). Gerekirse taşıtla normal süratte alandan geçerek kontrol edin. Unutmayın ki yürüme süratindeki görülenle taşıt süratinde görülen ve acil durumda durma mesafeleri farklıdır. 

Uygulamada gözlük, eldiven kullanmanız çok önemlidir. Alanda uygulama esnasında kesinlikle sigara içmeyin, yangına sebep olabilecek elektrik, kaynak, vb. çalışma yapmayın. Alan boya uygulanıp tam mukavemetli kuruyana kadar trafiğe istisnasız kapalı olmalıdır. Trafiğinizi önceden iyi planlayın.

10-Garanti

Eğer bir uygulamacı ile çalışıyorsanız uygulamacı size sadece uygulama garantisi verir. Boya garantisi veremez. Verirse de sorun olduğunda boya firması alanı görmediği için geçerli değildir. Bu nedenle boya firmasından ayrı ve yazılı olarak, uygulama firmasından da ayrı ve yazılı olarak garanti isteyin. Garanti ile beraber bakım kılavuzu ve hangi şartlar garanti kapsamı dışındadır, mutlaka öğrenin ve yazılı olarak isteyin.

Yapı ve Yollarınızda, Zaman Para Kazandıran Çözümler!

Teklif Al
Translate »
WhatsApp Danışma
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabilirim?