56 yıllık tecrübe! Boytorun Sizler İle

Zemin Kaplama Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Hani bazı kurallar vardır. İstisnasız değiştirilemez, asla göz ardı edilemez. Bizim sektörün bu kuralı alt yüzeyin ürün uygulamasından önce kuru, temiz ve sağlam olmasıdır. Bu şartın sağlanamadığı durumda asla uygulama yapmayınız.

Yüzlerce örnek verebiliriz. Bu konuda ne kadar özen gösterirseniz kullandığınız ürünü çok daha uzun ömürlü ve problemsiz bir şekilde kullanırsınız. Hatta bazı projelerde işin % 80 i alt yüzeyin hazırlanması, % 20 side ürünün uygulanması olmalı. Bizim bu kuralı uyguladığımız tatbikatlarda garantimiz 3 sene iken ürünümüzü 15-20 seneden beri kullanan müşterilerimiz var.

Islak yüzeyde uygulama yapmayın. Maalesef yüzeyin kuruması hemen olmuyor. Çünkü bir üstte görünen ıslaklık var, birde yüzeyin içine geçmiş ıslaklık var. Üstteki zemini güneş, ısıtıcılar ile kurutmak mümkün, ama yüzeyin içindeki nemi almak zaman istiyor. Bir şeye dikkat! Eğer yüzeyin altından izolasyon problem veya su kaçağı nedeni ile ıslaklık geliyorsa, boşuna uygulama yapmayın. Önce çözmeniz gereken bu nemi engellemek olmalı. Çünkü bir dişin kökten çürümeye başlaması gibi zamanla yüzey kalitesini de bu nem bozar. Tamiri çok daha masraflı ve ciddi derece işinizi, trafiğinizi aksatacak şekilde olur.

Temiz olmayan yüzeyde uygulama yapmayın. Kir yüzeyin sadece üstüne değil, ayrıca içine ’de işler.  Biz genelde 8-12 aya kadar ki kirli zeminlerde şaloma veya oksijen ile yakarak, kimyasal temizleme maddeleri ile yüzeyde temizlik yapıp, daha sonra ürünümüzü uyguluyor veya uygulatıyoruz. Daha eski zamanlarda tercih etmiyoruz. Örneğin 20 seneden beri sigara için ve 1 seneden beri sigara için iki kişiyi karşılaştıralım. Aynı gün sigarayı bıraksalar, aynı tedavi ciğerlerindeki katranı, nikotini temizletseler, sonuçta hangisinin bronşları tedavi bittiğinde sağlam olur. Cevabı sizde biliyorsunuz.

Sağlam olmayan zeminde uygulama yapmayın. Eski yol çizgi boyanızın üzerine boya yaparak yenilerseniz, eski boyanız çıkınca yeni boyanızda çıkar. Eski zemin kaplamanızın üzerinde yeni kaplama yaparsanız, alttaki zemin kaplamanız çıkınca üstteki kaplamanızda bozulur. Beton zemininiz birçok nedenle çürümüşse kaplama malzemesi uyguladığınızda malzemeyi yakalamaz, hatta bazen üstteki malzeme sağlam ise (örneğin zemin mortar harçlarında bunu görüyoruz.) malzeme ile yapışık olsa bile üst beton sökülür.

Şu an birçok uygulama firması mekanik ve kimyasal temizleme ve pürüzlendirme yaparak yüzeyin üzerindeki kirli, çürük, pis üst yüzey kaymak tabakasını temizledikten sonra uygulama yapıyor. Bu uygulamanın yapıldığını kesinlikle detaylı kontrol edin ve mutlaka yaptırın. Çok aşırı deformasyonda yüzeyin yenilenmesi gerekebilir.

Kaplama yapı kimyasallarında kuru, temiz ve sağlam alt yüzey şartı istisnasız dikkat edilmesi gereken bir konudur. Görmemezlikten geldiğiniz zaman ürün ve uygulamaya yapacağınız maddi yatırımın çöpe gideceği garantidir.

Yapı ve Yollarınızda, Zaman Para Kazandıran Çözümler!

Teklif Al
Translate »
WhatsApp Danışma
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabilirim?