56 yıllık tecrübe! Boytorun Sizler İle

Zemin Kaplama Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bazı kurallar vardır, istisnasız ve değiştirilemez, göz ardı edilmemelidir. Sektörümüzdeki bu kural da alt yüzeyin ürün uygulamasından önce kuru, temiz ve sağlam olması gerektiğidir. Bu şart sağlanamadığı takdirde kesinlikle uygulama yapılmamalıdır.

Birçok örnek verilebilir. Bu konuda ne kadar özen gösterirseniz, kullandığınız ürünü çok daha uzun ömürlü ve sorunsuz bir şekilde kullanırsınız. Aslında bazı projelerde işin %80’i alt yüzeyin hazırlanması, %20’si ise ürünün uygulanması olmalıdır. Biz bu kuralı uyguladığımızda garantimiz 3 yıl iken, ürünümüzü 15-20 yıldan beri kullanan müşterilerimiz bulunmaktadır.

Islak yüzeye uygulama yapmaktan kaçının. Maalesef yüzeyin hemen kuruması mümkün değildir. Çünkü görünürdeki ıslaklık yanında, yüzeyin içine nüfuz etmiş olan nem de bulunmaktadır. Üst yüzeyi güneş veya ısıtıcılarla kurutmak mümkün olsa da, yüzeyin içindeki nemin uzun bir sürede çıkması gerekmektedir. Bir noktaya dikkat edin! Eğer yüzey altından izolasyon sorunu veya su sızıntısı nedeniyle ıslaklık alıyorsa, boşuna uygulama yapmayın. Öncelikle bu nemi engellemeniz gerekmektedir. Zira zamanla bu nem, dişin kökten çürümesi gibi yüzey kalitesini bozar. Tamiri oldukça maliyetli olur ve işinizi, trafiğinizi ciddi şekilde aksatabilir.

Temiz olmayan bir yüzeye uygulama yapmaktan kaçının. Kir, yüzeyin sadece üst kısmına değil aynı zamanda içine de işler. Genellikle 8-12 aylık kirli zeminlerde, önce şaloma veya oksijen kullanarak yakma yöntemiyle temizlik yapar, ardından kimyasal temizleme maddeleriyle yüzeyi temizler ve son olarak ürünümüzü uygularız. Eskiden tercih etmiyoruz. Örneğin, 20 yıldan beri sigara içen bir kişiyi ve 1 yıldan beri sigara içen bir kişiyi karşılaştıralım. Aynı gün sigarayı bıraksalar, aynı tedaviyle ciğerlerindeki katranı ve nikotini temizletseler, sonuçta hangi kişinin bronşları tedavi bittikten sonra daha sağlam olur, cevabı siz de biliyorsunuz.

Sağlam olmayan bir zeminde uygulama yapmaktan kaçının. Eski yol çizgi boyanızın üzerine yeni boya yaparsanız, eski boya çıkınca yeni boya da çıkar. Eski zemin kaplamanızın üzerine yeni bir kaplama yaparsanız, alttaki zemin kaplamanız çıkınca üstteki kaplama da bozulur. Beton zemininiz birçok nedenden dolayı çürümüşse, kaplama malzemesi uyguladığınızda malzeme tutunmaz; hatta bazen üstteki malzeme sağlam olsa bile (örneğin zemin mortar harçlarında bunu görüyoruz), malzemeyle yapışık olsa bile üst beton tabakası sökülür.

 

Şu anda birçok uygulama firması, mekanik ve kimyasal temizleme ile yüzeyin üzerindeki kirli, çürük veya pis üst yüzey kayma tabakasını temizledikten sonra uygulama yapmaktadır. Bu uygulamanın gerçekleştirildiğini mutlaka detaylı bir şekilde kontrol etmeli ve kesinlikle yaptırmalısınız. Eğer yüzeyde aşırı bir deformasyon varsa, yüzeyin yenilenmesi gerekebilir.

Kaplama yapılacak kimyasalların uygulanacağı yüzeyin kuru, temiz ve sağlam olması şartı, kesinlikle göz ardı edilmemesi gereken bir konudur. Bu gerekliliği ihmal ettiğinizde, ürün ve uygulamaya yapacağınız maddi yatırımın boşa gideceği kesindir.

 

Yapı ve Yollarınızda, Zaman ve Para Kazandıran Çözümler!

İletişim
WhatsApp Danışma
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabilirim?