56 yıllık tecrübe! Boytorun Sizler İle

Doğru Endüstriyel Zemin Kaplaması İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

1- Doğru çözüm için zemin kaplama ürünlerini önceden tanıyın

Her şeye uygun zemin kaplaması diye bir şey yoktur. Türlerini hesaba katmazsak kimyasal zemin kaplamaları epoksi, poliüretan ve metil metakrilat olarak üç tiptedir. Dünya ve Türkiye kimyasal firmalarının çalışmaları ile yavaş yavaş yeni tiplerde çıkmaya başlamıştır. Her üç tip birbirinin rakibi değildir. Her projede biri diğerinden daha uygundur. Bu yüzden birbirlerini tamamlayıcı ürünlerdir.  Örneğin epoksi kaplamalar birçok kimyasala birçok dış etkene dayanıklıdır. Ama epoksi kaplamalar dış mekânda kullanılmaz. Poliüretan kaplamalar esnek olduğu için izolasyon içinde idealdir.  Ama ürünü hazırlaması diğerlerine göre çok daha fazla dikkat ve güvenlik ister ve kuruma süresi her kat için 12 saattir. Bizim uzmanlığımızda olan metil metakrilat kaplamalar 1 saatte kurur. Ama diğerlerine göre uygulamada kokusu vardır. Doğru endüstriyel zemin kaplaması kaplama yapacağınız ortamın şartlarına ve uygulama şartlarına en iyi uyum sağlayabilecek olan kaplamadır. Bu etkenlerin çoğuna olumlu cevap veren ürün doğru üründür.

2-Şartlarınızı tanıyın

Zemin etüdü kitapçığımızı mutlaka inceleyin. Ürün ve uygulamacıdan önce zemin kaplaması yaptıracağınız, alanın ürün ve uygulamaya uygun olup olmadığını tespit edin. Yere dökülebilecek tüm kimyasal maddelerinizi listeleyin (Bakınız Numune). Metal tekerlekli taşıyıcılarınız varsa lastiklerini değiştirip değiştirmeyeceğinize karar verin (Metal yüklemesine karşı tam bir garanti alamazsınız.). Alanı ne şekilde ve ne kadar süre trafiğe kapatabileceğinize karar verin.  Havalandırma sistemleriniz iyi çalışıyor mu kontrol edin. Alanın uygulamada tamamen trafiğe kapatılması lazım. Bu nedenle kaplama öncesi alanda yapılacak tüm üretim ve inşaat işlerini planlayın.  Şu anki zemininizin kalitesini kontrol edin. Ne zaman zemin inşaatı yaptırdığınızı öğrenin. Zemin altında nem sorunu var mı tespit edin (Bakınız zemin Etüdü: Nem sorunu).

3-Ekonomik tuzağı

Zemin kaplama seçimini sadece satın almaya asla bırakmayın. Birçok kullanıcı her gelen uygulayıcı ve tedarikçinin “Bu ürün çok ekonomiktir.” tuzağına düşer. Evet seçtiğiniz ürün ucuz olabilir. Ama ne kadar dayanacak? Yenilenmesi gerektiği zaman masrafı ne? Yeni bir uygulama yaptırmak zorunda kalırsanız aynı şekilde trafiğinizi kapatabilecek misiniz? gibi soruların cevabını karar verme esnasında mutlaka vermeniz lazım. Bazen kısa vadede çok uygun olarak gördüğünüz bir ürün uzun vadede size ciddi sorun yaratabilir ve yenilenmesi çok daha pahalı olur. 

4-Kuru, temiz ve sağlam alt yüzey

Eğer uygulayıcı firma uygulama esnasında alt yüzey hazırlığında çok bir şey yapmayacaksa hem uygulamacıdan hem ürününden vazgeçin. Hem kendi çalışmalarımızda hem rakiplerimizin bazen arayıp tebrik ettiğimiz projelerinde gördüğümüz ilk şey; kaplama malzemesi alt zemine önem verilen uygulamalarda kesinlikle garantisinden çok daha fazla dayanıyor.  Size bu kitapçıkta bahsettiğimiz uyarıların hiçbirini yapmasanız bile bu maddeyi kesinlikle uygulamanızı tavsiye ederiz. Aksi takdirde sorun olduğu zaman uygulayıcıdan ‘Problem zeminden kaynaklanıyor.’ cevabını alan kullanıcılardan biri olursunuz. Alt zemin kesinlikle kuru, temiz ve sağlam olmalıdır. Bu şartlar sağlanmadan uygulama yapılmamalıdır. Sağlanamıyorsa alt zemin yenilenmeli veya uygulamadan vazgeçilmelidir. Yeni uygulanmış beton, asfalt alt zeminlerde yaklaşık 28 günlük prizlenme süresi geçmeden kaplama uygulaması yapılmamalıdır. 

5-Numune

Elbette katalog, referans ve el numunesi olarak size gösterilen ürün mükemmel olacaktır. Bunu sağlamak size teklif sunan şirketin satış ve pazarlama departmanının işidir. Ancak nasıl aynı firma tarafından yapılan yan yana duran iki bina arasında farklar olabiliyorsa size en uygun gözüken üründe zemininize anlatılan kadar uyumlu olmayabilir. Zemininizin birkaç farklı yerinde mutlaka numune yaptırın. Ama karar verirken sadece güzel uygulanmış bir numune zemine bakmayın. Yukarıda bahsettiğimiz gibi alt yüzey çalışmalarını inceleyin, kuruma ve tam mukavemetli kuruma süresini öğrenin. Üzerinden araçlarınızı boş ve tam dolu olarak geçirin. Yere dökülen tüm kimyasallarınızı bitmiş numune üzerine dökün ve en az 1 ay üzerinde tutun (Bunu yapamıyorsanız aynı ürünün el numunesini isteyin, kendi laboratuvarınızda uygun kaba koyun ve yere dökülen tüm kimyasal maddelerinizi kabın içine boşaltın ve ürünü en az 1 ay bekletin). Numuneyi kırın ve uygulayıcı firmadan yenilemesini isteyin. Ne kadar zamanda yeniliyor? Komple sökerek mi yeniliyor yoksa lokal tamirat mı yapıyor öğrenin.  Uygulayıcıdan numune esnasında mutlaka eksiksiz çalışma yapmasını isteyin. Çünkü buradaki amacınız ürünü tanımak, ürünün zemin ortamına uyumunu tanımak, yenilenmesi gerektiği zaman bunu sağlayıp sağlayamayacağınıza karar vermek. Şöyle düşünün tamamen steril olası gereken bir laboratuvarınız var.  Çalışırken 24 saat 365 gün dış hava şartlarına kapalı olacak. Eğer alandaki zemin erken aşınırsa çalışmanızı aksatmadan nasıl yeniletebilirsiniz? Bu testlerden en iyi şekilde geçen ürün ve uygulama seçmeniz gereken üründür.  

6-Referans

Uygulayıcıdan mutlaka referans isteyin. İlki sizinle aynı sektörde müşterisi olup olmadığı hakkında, ikincisi size teklif ettiği zemin kaplama sistemi hakkında üçüncüsü de sizin projeniz ile aynı büyüklükte daha önce iş yaptığı bir müşterisi olup olmadığı hakkında. Her üç referansı arayın. Sizinle aynı sektörde olan firma ürün kullanılabilirliği ve uygulayıcının hizmeti hakkında bilgi verir. İkincisi kullandığı kaplama sisteminin dayanıklılığı hakkında bilgi verir. Üçüncüsü de uygulayıcının iş kapasitesi hakkında bilgi verir.  Her üçü kararda çok önemlidir. Örneğin; uygulayıcı o güne kadar 200 metrekare alanda zemin kaplaması yaptıysa, bir anda 5000 metrekarelik projenizi uygulamada zorlanabilir.

7-Ürün garantisi, uygulama garantisi

Zemin kaplamasında uygulayıcıdan ayrı, kaplama üreticisi veya tedarikçisinden ayrı ve yazılı garanti isteyin. Uygulayıcının ürün garantisi çok geçerli değildir. Garantileri detaylandırın. Ürünün bakımı ve kullanımı hakkında kullanım isteyin. Çok yapılan bir hatadır. Kaplamaya sahip olunca istediğiniz gibi kullanabile-ceğinizi düşünürsünüz. Bu doğru değildir. Her kaplamanın belli limitleri ve bakım önerileri vardır. Bu bakımları mutlaka kullanırken yapın. Yenileme gerektiği zaman ürünün tamamen deforme olmasını beklemeyin. Yoğun trafiğiniz varsa bu çok daha zor ve pahalı olabilir. 

8-Kuruma süresi & Tam mukavemetli kuruma süresi

Kuruma süresi ve tam mukavemetli kuruma süresi arasında fark vardır. Bir ürünün üzerine çıkabildiğiniz süre kuruma süresidir. Bir ürünün prizlenme süresi ise tam mukavemetli kuruma süresidir. En basit örneği ile söyleyecek olursak; beton zemin yaklaşık 1 günde kurur. Ama prizlenme süresi 20-30 gün arasındadır. Endüstriyel zemin kaplamasında da aynı durum vardır. Kaplama yaptırdığınız zaman alanı tam mukavemetli olarak kullanılır hale gelmeden normal trafiğinize asla açmayın. Kuruduktan sonra üzerine çıkabilirsiniz. Ancak firma 1 hafta bekleyin diyorsa mutlaka bekleyin. Bu konuda uygulayıcı firma sizi önceden bilgilendirmelidir.  

9-Hijyenik zemin nedir?

Biz zemin kaplama firmalarının en çok kullandığı satış ve pazarlama terimlerinden biri hijyenik zemindir. Bir ürün anti-bakteriyel olur. Kolay temizleniyor olur. Ama hijyenik zemin malzemesi diye bir kavram yanıltıcıdır. Hijyenik ortam diye bir kavram vardır. Böyle bir ortamda kullanılan zemin kaplaması derzsiz ve duvardan duvara uygulanır. Duvarla birleşim yerleri 90 derece açı ile dik değil sanki bir şişenin sırtı ile biçim verilmiş gibi ovaldir. Burada amaç, ortamda kir ve mikrobun birikebileceği derz boşlukları, çatlak, köşe bulundurulmamasıdır.

10- Zemin kaplama kalınlığı

Trafik yükünüze göre kaplamaların kendi içinde farklı tür ve uygulamaları vardır.  Alt türleri bile olsa biz bunları 3 ana grupta sınıflandırıyoruz: Boya kaplamalar (yaklaşık 0.8-1.5 mm. kalınlığında), Self-leveling kaplama (yaklaşık 2- 5 mm. kalınlığı arasında) ve Mortar kaplamalar (5mm. ve üzeri). Piyasalarda çok duyduğumuz multilayer kaplamalar veya portakal yüzeyli kaplamalar bu grupların türevleridir. Bizim tavsiyemiz zemin üst trafiğinizin yüküne göre kaplama seçmenizdir. Yani alanda sadece insan trafiği varsa mortar kaplama yaptırmayın. Ama alanda taşıyıcılar, hatta tır, kamyon gibi taşıtlar dolaşıyorsa mutlaka mortar kaplama yaptırın.  Peki ağır trafikli alanda ince kaplama yaptırırsanız ne olur? Ekonomik bir çözüm elde edersiniz, ama çok kısa zaman içerinde bir daha yaptırmanız gerekir. Bir şeyi unutmayın ki bir alanı normal trafiğine kapalı tutmak ciddi bir maliyettir.

Yapı ve Yollarınızda, Zaman Para Kazandıran Çözümler!

Teklif Al
Translate »
WhatsApp Danışma
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabilirim?